Český Holanďan na Gardě

V letošním roce se konalo na začátku září Mistrovství světa lodní třídy Létající Holanďan na italském jezeře Lago di Garda. Tento jachtařský revír je vyhlášený průzračně modrou vodou sevřenou mezi 500m vysokými skalami a umístění do Campione byla správná volba. Specifikem tohoto jezera je silný termický vítr vanoucí ráno od severu a odpoledne o něco slabší od jihu. Na startovní čáru se první den postavilo 67 lodí ze tří kontinentů s jediným cílem – utkat se o titul mistra světa. Z Čech se dostavily dvě posádky CZE11 (Petr Storch / Tomáš Palkovský) a CZE78 (Milan Grill / Karel Novotný).

Už samotná cesta na jih se neobešla bez komplikací a po drobné kolizi se svodidly nás Garda přivítala nádherným slunným počasím a větrem o síle kolem 10m/s. První den bylo naplánováno startovat na odpolední vítr a posádce CZE 11 se vcelku vedlo (po prvním dnu 13 místo). Další dny ale přišla změna a starty byly posunuty na 8:00 (tj. v 5:00 budíček ještě za tmy) tak aby se startovalo do velmi silného větru. V tomto duchu pak probíhalo celé mistrovství, vítr jako břitva a vlny jak almary, nádherný jachting. CZE 11 se postupně propadla na konečné 24 místo a druhá česká posádka CZE 78 skončila na 47. I když se zdá tento výsledek ne příliš povzbudivý obě posádky si ho váží a vzhledem k nejsilnější konkurenci za poslední roky je to značný posun. Málo kdy se podaří jezdit na vodě kde například v průběhu mistrovství proběhne tornádo a finálová rozjížďka v poslední den závodu se odkládala pro příliš silný vítr nad 37Kn.

Celkovým vítězem a mistrem světa pro rok 2022 se stala posádka GER88 Kay-uve Lutke / Kai Shafers před DEN21 Jorgen Bojsem-moller / Jacob Bojsen-moller a na třetím místě skončil jedenáctinásobný vítěz HUN70 Szalbolcs Majthenyi / Andreas Domokos.

Příští souboj o titul mistra světa se jede v polské Gdyni a Český Létající Holanďan bude u toho.

https://www.campioneunivela.it/de/regatten/2022/flying-dutchman-world-championship/

Výsledky

https://www.campioneunivela.it/site/assets/files/1602/flying_dutchman_world_championship_2022_-_final_results_with_2_discards.pdf

TP