MEZINÁRODNÍ MISTROVSTVÍ ČR 2015 – NECHRANICE

V září 5 – 7. 9. 2015 se konalo na Nechranické přehradě Mistrovství České Republiky lodní třídy Létající Holanďan. Tento závod byl pro trvalou přízeň pořadatelů naší lodní třídě a výhodné poloze pro zahraniční posádky umístěn opět na Nechranice jako přirozené finále letošní jachtařské sezóny. Již podle předzávodních ohlasů vše naznačovalo, že letošní boj o titul mistra republiky bude napínavý do poslední rozjížďky. Prognóza západního větru slibovala plnohodnotný jachting v středním a silném větru, tedy skutečnou prověrku posádek i lodí v třídenním klání. Celkově se na startu v sobotu 5.9.2014 sešlo dvacet lodí, z toho třináct posádek z Čech, čtyři z Německa a tři z Polska. Oproti loňskému mistrovství se tak navýšil počet startujících lodí o 5 FD.
Po slavnostním zahájení byly na první den mistrovství naplánovány čtyři rozjížďky. Vítr se zdál ideální 10 m/s v nárazech 13 m/s s tendencí mírně zesílit – slunečno. Již první rozjížďky prověřily fyzickou i psychickou kondici a vybavení jednotlivých posádek. Odjely se ve svižném tempu za 55 minut na prvotřídně připravené trati trojúhelník – karusel – trojúhelník v duchu Nechranické tradice. Dlouhá stoupačka 1,4 km s dlouhým a ostrým raumem, startovní čára správně umístěná a přiměřeně dlouhá, dojezd do cíle proti větru na pravé straně startovní lodi. I přes náročné podmínky se v sobotu odjely čtyři non-stop rozjížďky ve velmi svižném tempu. Po prvním dnu a škrtačce jedné rozjížďky bylo pořadí na prvních místech posádka CZE 17, následována GER 100 a CZE 9 s jednobodovým náskokem na CZE 11. Favorit závodu CZE 21 byl pro odstoupení z druhé a neúčast ve třetí rozjížďce průběžně na 8. místě. Na večer bylo závodníkům a  doprovodnému personálu připraveno překvapení v podobě promítání videa z prvního závodního dne. U prvotřídního pohoštění se rozebíral proběhlý závodní den v teple jachetního klubu na Nechranicích za patřičné péče prezidenta třídy Bobana Zankera a jeho pořadatelského týmu.
Nedělní rozjížďky díky silnému větru 13-15 m/s byly pouze dvě a většina startovního pole přivítala brzký návrat na břeh. Trať byla i tentokrát dokonale postavena a i přes občasné změny větru nedocházelo ke zvýhodnění jednoho či druhého křídla nad rámec regulérnosti. Po nedělním klání si první místo stále držela loď CZE 17 před druhou GER 100 a na třetím místě došlo ke změně kdy CZE 11 vystřídala CZE 9. Na následujících místech pak posádky často končily se shodným bodovým hodnocením nebo s minimálním rozdílem, zkrátka parádně rozjetý závod před finálovým dnem. Večer byl opět přichystán program s večeří a promítáním videa z druhého závodního dne s následnou akustickou hudební produkcí závodníků FD Jelínek – Štorch – Hajn – Hübner.
Pondělní klání začínalo již v 10:00 za větru kolem 5-6 m/s opět NNE a občasného slunce v bojovném duchu. První dvě posádky CZE 17 a CZE 21 se vydaly svou cestou a hlídaly se navzájem jedna bránící druhá útočící, zatímco ostatní lodě si našli své vzájemné soupeře na vodě, na ostatních místech probíhaly urputné souboje o každé místo. Před závěrečnou naplánovanou třetí rozjížďkou toho dne byla situace na čele startovního pole naprosto neodhadnutelná a druhá škrtaná rozjížďka měnila i ty nejpečlivější odhady aktuálního pořadí. Každý musel něco zajet a někoho konkrétního udolat a tak konečný dojezd do cíle provázelo mnoho chyb či malých tragédií ať už z nervozity nebo z přemíry snahy. Bohužel do poslední deváté rozjížďky počasí přestalo závodění přát a rozhodčí správně rozhodl, že odstartovat rozjíždku do neregulérního větru přeskakujícího skoro o 90° by uškodilo duchu fair play celého závodu.
Slavnostní zakončení mezinárodního mistrovství české republiky třídy Létající holanďan pak za krásného slunného odpoledne potvrdilo konečné pořadí, kdy na prvním místě a mistrem ČR se stala posádka CZE 21 Jiří Hrubý – Roman Houdek, vicemistrem posádka lodi CZE 17 Milan Čáp – Zbyněk Zanker a na třetí místě skončila zahraniční posádka lodi GER 100 Jan Lechler – Sven Hermenau, čtvrté a páté místo obsadily lodě CZE 11 a CZE 9. Letos nová jihočeská posádka FD Jan Čutka – Zdeněk Pavlíček se umístila na pěkném 7. místě.
Za krásný závod patří opravdu velký dík nejen prvotřídní práci rozhodčích ale i celému realizačnímu týmu jachetního oddílu z Nechranic v čele s Tondou Solfronkem, stejně tak a v neposlední řadě dobrovolníkům zajišťujícím blaho závodníků na břehu. Jen tak dále a už se těšíme na další MČR za rok opět na Nechranicích.

MČR 2015 Flying Dutchman – Nechranice – spot z TV zpravodajství ČT

MČR 2015 Flying Dutchman – Nechranice – 5 min spot

MČR 2015 Flying Dutchman – Nechranice – komplet