Mezinárodní mistrovství ČR Nechranice 2014

V září 12. – 14.9. 2014 se konalo na Nechranické přehradě Mistrovství České Republiky lodní třídy Létající Holanďan. Tento závod byl pro trvalou přízeň pořadatelů naší lodní třídě umístěn na Nechranice jako přirozené finále letošní jachtařské sezóny. Již podle předzávodních ohlasů vše naznačovalo, že letošní boj o titul mistra republiky bude napínavý do poslední rozjížďky.

V průběhu letošní sezóny se událo několik změn v posádkách i ve vybavení. Přibyla staronová posádka CZE 9 Jelínek – Hackl (držitelé několika titulů mistra České Republiky), několik lodí změnilo v průběhu sezóny majitele, do Čech dorazila další zbrusu nová loď posádce CZE 17 Kotek – Zanker a startovní peloton ozdobila i nově zakoupená loď FD AUT 38 české rodinné posádky Ach-Hübner. Na MMČR FD pak dojely 3 lodě z Německa a 2 z Polska a nebyla bez zajímavosti i smíšená posádka GER 213 Albert Rolf – Roman Houdek (Mistr Republiky z roku 2013). Celkově se na startu v pátek 12.9.2014 sešlo patnáct lodí, z toho deset posádek z Čech.

Na slavnostním zahájení MMČR FD byly na páteční den naplánovány tři rozjížďky. Vítr se zdál ideální 9m/s v nárazech 12m/s NE a na start ve 12:30 vyjížděli všichni závodníci ve vytrvalém déšti. První rozjížďky jako zahřívací prověřily vybavení a některé starší lodě byly nuceny pro technické závady odstoupit. Odjely se všechny tři naplánované ve svižném tempu za cca 55minut / rozjížďka na prvotřídně připravené trati. Ideálně dlouhá stoupačka cca 1,4 km, v dalším úseku dlouhý ostrý raum s následným pozvolnějším doplutím na značku č. 3. Startovní čára byla vždy správně umístěná i přiměřeně dlouhá a finálový dojezd do cíle za značkou č. 3 na hranici spinakrového kurzu. Krásné tři rozjížďky za první den určily pořadí na prvních místech posádka CZE 21 a CZE 17 se shodným počtem bodů následovaná GER 222 s jednobodovým náskokem na CZE 9. Téměř ihned po návratu na břeh se spustil další liják a tak nezbývalo než rozebírat první závodní den v teple jachetního klubu na Nechranicích za patřičné péče Zbyňka Zankera (Bobíka) a jeho organizačního teamu. Netrvalo to dlouho a většina závodníku se řádně zahřála a odcházela dlouho po půlnoci.

Sobotní rozjížďky se díky čekání na vítr posunuly až na odpolední hodiny a plánovaný start v 15:00 se uskutečnil v příjemném svěžím větru 5-6 m/s NNE. Trať byla i tentokrát dokonale postavena – rozhodčí a realizační tým dokonce neváhali první sobotní rozjížďku přerušit pro změnu větru a než se lodě vrátily na startovní čáru bylo vše připraveno na nový start. Na nic se nečekalo, prostě se jezdilo. I přes občasné změny větru nedocházelo ke zvýhodnění jednoho či druhého křídla nad rámec regulérnosti. Rozhodčím se navíc podařilo načasovat starty lodních tříd (od soboty se závodů účastnily i lodní třídy Evropa a Laser) tak, že se vzájemně na trati téměř nepotkali, což také nebývá v českých zemích obvyklé. Sobotní klání skončilo po dvou odjetých rozjížďkách v 18 hodin s podobným výsledkem jako v prvním dnu. První místo stále držela loď CZE 21 před druhou CZE 17 se stejným počtem bodů (jen horšími dojezdy) a na třetím byla stále mladá posádka lodi GER 222 opět s jednobodovým náskokem na CZE 9, obě s odstupem osmi / devíti bodů na čelo závodu. Na dalších místech pořadí pak posádky často končily se shodným bodovým hodnocením nebo s minimálním rozdílem, zkrátka parádně rozjetý závod před finálovým dnem. Večer byl opět přichystán program s večeří a pivem zdarma pro všechny účastníky. Část zejména zahraničních posádek se šla připravovat na rozhodující nedělní klání, nicméně kytarová hudební produkce Štorch – Hajn – Hübner – Jelínek se starala o žhavou náladu po celý večer.

Nedělní klání začínalo již v 10:00 za větru kolem 5m/s opět NNE a občasného slunce v bojovném duchu. První dvě posádky se vydaly svou cestou a hlídaly se navzájem jedna bránící druhá útočící a naopak, zatím co ostatní lodě jako by jely jiný závod. V první nedělní rozjížďce zaútočila GER 222 aby jí pak v další vystřídala v čele CZE 9, na ostatních místech pak probíhaly urputné souboje o každé místo. Před poslední rozjížďkou byla situace na čele startovního pole naprosto neodhadnutelná a druhá škrtnutá rozjížďka měnila i ty nejpečlivější odhady aktuálního pořadí. V poslední rozjížďce byl průjezd cílem CZE 9, CZE 21, CZE 23 a Ger 222, které rozhodlo o celkovém pořadí na prvních 4 místech závodu.

Slavnostní zakončení celého mezinárodního mistrovství české republiky pak probíhalo za krásného slunného odpoledne a potvrdilo konečné pořadí kdy na prvním místě a mistrem ČR se stala posádka CZE 21 Jiří Hrubý – Tomáš Palkovský, vícemistrem pak posádka lodi CZE 9 Petr Jelínek – Mirek Hackl a na třetí místě skončila posádka lodi CZE 17 Kamil Kotek – Zbyněk Zanker v bodech na shodu se čtvrtou německou posádkou GER 222 Albert FelixMerzi Lukas. Páté místo obsadila pak další německá loď s českým kostaníkem GER 213.

Za krásný závod patří opravdu velký dík nejen prvotřídní práci rozhodčích, ale i realizačnímu týmu jachetního oddílu z Nechranic v čele s p. Solfronkem, stejně tak a v neposlední řadě dobrovolníkům zajišťujícím blaho závodníků na břehu. Jen tak dále a už se těšíme na další MČR za rok opět na Nechranicích. Zhodnocení závodu od zahraničních účastníků z Německa je zde: http://sail-fd.de/tschechische-meisterschaft-2014/.

Celkové výsledky MMČR FD 2014: Výsledky MMCR FD Nechranice 2014