Frymburský pohár 2023

Aneb poprvé na Kovářově

17 a 18 června se jel náš v pořadí druhý pohárový závod. Když jsme si na podzim říkali že chceme vyzkoušet ještě nějaký jiný Yacht Club a že hledáme místo kde budeme moci pořádat třeba mistrovství republiky nebo nějaký závod Eurocupu či snad dokonce mistrovství Evropy povídali jsme si v teple Bezdrevského jachťáku o Kovářově. Tou dobou jsme si ještě neuměli představit jak moc jiný by mohl být, to ale předbíhám. Sice jsme se sešli jen ve skromném počtu čtyř lodí takže vlastně ani žádný pohárový závod nebyl, zato jsme byli ve společnosti pro nás nezvyklé Finařů a Tornád. Začalo to už když se člověk přihartusil odkudkoliv, šel se zeptat jestli si může založit lístek a jestli je něco možné pojíst takhle navečer. Místo zaručeného poučení kde má přeparkovat se dozvěděl že si má natočit pivo a na stole jsou dvě výtečné polívky a super sekaná na zahnání hladu. V tom kouzelném klidném Yacht Clubu nevyhrává hudby a každý vás rád vidí, povídá si s vámi a čas plyne příjemně pomalu. Večer si k vám sedne rozhodčí a zeptá se jakou trať máte rádi a co vám vyhovuje, jestli tak či onak a ještě se na vás hezky usmívá když si vymýšlíte až to hezký není.

Druhý den ráno se dozvíte že snídaně je na stole a to pořádná a pak už hurá na vodu a hezky dopoledne a žádné vyčkávání až na odpoledňáček.

Sice v černý docela bouřilo a když jsme vyjížděli na vodu metali se tam blesky ale start je start. trochu seřídit loď projet si celou stoupačku v svěžím větříku kolem 8-10m/s… připravit …start. Tentokrát jsme startovali s ohledem na ostatní třídy kterých bylo násobně víc jako druhý a co čert nechtěl hned si první FD vybírá denní koupel. CZE 11 tak nějak zjistí 4min před startem že se jí právě poroučí závěs hrazdy na stěžni a tak hurá do vody …startuje s minutovým zpožděním na pokraji zhroucení. V první rozjížďce pomalu začíná přifukovat a vítr pulzuje od 8 do 12 m/s. pořadí v cíli po první CZE 11, CZE23, CZE48. Pánové z CZE 211 nedaly průjezd cílem a místo dvou bojek levobokem tam zasadili dvě bójky pravobokem. I druhá rozjížďka se nese v duch plaveckých závodů a tentokrát do toho jde CZE 211 a z luxusního prvního fleku se vydává do právě zahájené rybářské sezóny dravců. Při odpadnutí to trochu přetáhnou a berou koupel. Pořadí ve druhé CZE 23 následovaná CZE 11 a čerstvě okoupanou CZE 211 pole uzavírá CZE 48. Do třetí rozjížďky v již krásných 12 m/s a hřebínkách po celé vodě vyrážíme bez dlouhého čekání a závody běží jak na drátkách i s přestavováním trati cca o 45°. CZE 23 naznačovala gesty že plavání je fajn a tak si bere pro změnu tato posádka ve třetí rozjížďce koupel a opět při halzovacím manévru. Co je ale podstatné všechny lodě dokáží povstat a ještě znovu zasáhnout do závodu….nic se nevzdává a závod pokračuje. Nakonec v cíli třetí CZE 11 před CZE23 následovaná CZE 211. Zdenda s Ivčou se rozhodli že koupání je lepší na pláži a tak se přesunuli na břeh a užívali si svou koupel tam jako lidi a bez neoprenu.

Po třech rozjížďkách jsme toho už měli opravdu dost a i když krásně foukalo ještě až do večera zvolna jsme se odebrali na břeh krásně propláchnutí.

V neděli nám bohužel už nepřálo a vítr se rozfoukal až po ukončení závodu nicméně porce krásného lítání na holanďanech byla vrchovatá a myslím že se jí jen tak nikdo nepřejí.

Za nádherné závody které nás hodně inspirovali musím poděkovat všem co se o nás starali a to třeba i jen proto že chtěli přiložit ruku k dílu jen tak o víkendu. Stejně tak jako realizačnímu týmu na vodě který dokázal převést parádní souhru všech bez prostojů a vyčkávání. DÍKY

výsledky závodu :

https://www.sailing.cz/vysledky/231309